18. travnja – Svjetski dan baštine
Etnografska paleta boja zemalja Srednje i Istočne Europe
Svjetski dan baštine, koji se obilježava 18. travnja, međunarodni je praznik koji je proglasio UNESCO s ciljem podizanja svijesti o važnosti očuvanja svjetske kulturne i prirodne baštine. Na ovaj poseban dan ljudi širom svijeta slave kulturnu raznolikost i promišljaju o vrijednosti očuvanja jedinstvenih mjesta, tradicija i objekata od iznimnog značaja za čovječanstvo.
Zašto je Svjetski dan baštine važan?
Kulturna baština je naša zajednička povijest, identitet i sjećanje. Zaštita te baštine omogućuje očuvanje kulturne raznolikosti u vremenu sve brže globalizacije. Istovremeno, važno je skladno povezivati povijesne prostore s modernim funkcionalnim rješenjima koja omogućuju korištenje zaštićenih objekata u skladu sa suvremenim potrebama.
Tvrtka DOLLE, s bogatom poviješću u proizvodnji stubišta, odlično razumije taj izazov. Njezini su proizvodi dizajnirani tako da se mogu skladno uklopiti i u najpovijesnije interijere, a istovremeno osigurati funkcionalnost i sigurnost potrebnu u 21. stoljeću.
Poljski folklor je neiscrpan izvor inspiracije u suvremenom dizajnu interijera
Tradicionalni motivi iz regija poput Podhala, Łowicza ili Kašuba prostoru donose jedinstven karakter i toplinu. Šareni vezovi, papirnati izresci i rezbareni uzorci savršeno se slažu s prirodnim materijalima poput drva. Stepenice DOLLE, koje spajaju funkcionalnost i estetiku, mogu postati nositeljima tih elemenata. Uvođenje poljske tradicije u interijer ne znači odricanje od modernosti – to je način stvaranja posebnog ugođaja. DOLLE se inspirira lokalnim identitetom i stvara rješenja koja povezuju povijest s dizajnom budućnosti.

Češka – suptilna i elegantna narodna paleta boja
Prevladavaju topli tonovi crvene, plave i žute boje na bijeloj ili krem podlozi. Moravske nošnje ističu se intenzivnim bojama i karakterističnim cvjetnim vezovima. U češkim interijerima tradicionalne kombinacije boja uključuju prirodno drvo s crvenim i plavim akcentima.

Slovačka – izuzetno živahna i dinamična paleta boja
Prevladavaju intenzivne nijanse crvene, žute, plave i zelene boje, često s crnim akcentima. Regija Liptov poznata je po crvenim vezovima na bijelom platnu, a Detva po karakterističnim žuto-crvenim kombinacijama. U tradicionalnim slovačkim interijerima nalazimo oslikani namještaj s cvjetnim motivima, a naše stepenice savršeno nadopunjuju takve prostore, često s ručno oslikanim detaljima.

Rumunjska – narodna umjetnost s karakterističnom trobojnom paletom: intenzivna crvena, duboka crna i čista bijela.
Ova kontrastna paleta posebno prevladava u regiji Transilvanije i na područjima naseljenim zajednicom Szekely. Tradicionalni rumunjski vezovi na bijelom platnu s crveno-crnim uzorcima zaštitni su znak ove regije, a simbolika tih boja duboko je ukorijenjena u kulturi – crvena označava život i ljubav, crna zemlju i stabilnost, a bijela čistoću. DOLLE stepenice savršeno se uklapaju u ovu snažnu paletu, nudeći kako klasične drvene modele, tako i moderne konstrukcije.

Hrvatska – od mediteranskih svijetlih tonova plave i bijele duž dalmatinske obale do intenzivnijih boja kontinentalnog dijela zemlje.
Regiju Slavonije karakteriziraju vezovi s crvenim, crnim i zlatnim koncem. U Istri prevladavaju zemljani tonovi s crvenim akcentima. Tradicionalni hrvatski interijeri spajaju prirodne materijale s izraženim bojama. Naše stepenice savršeno se uklapaju u ovu estetiku, kombinirajući prirodno drvo sa suptilnim kolorističkim detaljima.

Litva – suptilna i prirodna paleta boja
Prevladavaju zemljani tonovi smeđe, zelene, prigušene crvene i tamnoplave boje. Karakteristične litavske tkanine su prugasti materijali u prigušenim zemljanim nijansama, često s crvenim akcentima. Tradicionalne litavske interijere odlikuju jednostavnost i funkcionalnost s prirodnim materijalima. U takvim prostorima vrijedi istaknuti prirodnu strukturu drva, ponekad ukrašenu suptilnim ornamentima nadahnutima litavskom simbolikom.
Pogledajte kako se naše stepenice mogu skladno uklopiti čak i u najetnografskije interijere, predstavljajući most između tradicije i suvremenosti.

Etnografska paleta boja ovih zemalja savršeno se slaže s filozofijom tvrtke DOLLE, koja nudi stepenice prilagođene različitim stilovima uređenja interijera – od tradicionalnih do modernih interpretacija folklora.
Tradicionalno susreće suvremeno
Povijest tvrtke DOLLE, koja već desetljećima isporučuje visokokvalitetna stubišta za zgrade diljem Europe, pokazuje kako se arhitektonskoj baštini može pristupiti s poštovanjem, a istovremeno uvoditi inovativna rješenja. Proizvodi tvrtke – od klasičnih drvenih stepenica do suvremenih konstrukcija od čelika i stakla – omogućuju skladno povezivanje prošlosti i sadašnjosti.
U kontekstu Svjetskog dana baštine, važno je istaknuti da zaštita povijesnih objekata ne znači njihovo zamrzavanje u vremenu, već pametnu prilagodbu suvremenim potrebama uz očuvanje njihove povijesne vrijednosti. Naša tvrtka, zahvaljujući svom iskustvu i razumijevanju različitih kulturnih konteksta, savršeno se uklapa u tu filozofiju, nudeći rješenja koja poštuju prošlost, a istodobno gledaju u budućnost.